Máš iPad, nebo si ho plánuješ pořídit? Tak čti ...
Časy kdy jsem tahal s sebou 15” MacBook na cesty, abych mohl v průběhu tripu editovat fotky, dělat office, nebo já nevím... sledovat filmy po nudnejch večerech, jsou dávno pryč. 
Změna nastala ve chvíli, kdy jsem se rozhodl si koupit placičku (tak se tomu říká u nás doma - všichni večer čuměj do placičky).
Mám obyčejnej iPad 6 a můžu s klidem říct, že na něm zvládnu udělat veškerou práci, kterou obvykle dělám na svým Macu. Teda krom nějakýho pokročilýho střihu videa. Bavím se o office (maily, dokumenty, komunikace, social), editu fotek a volnočasovejch záležitostí.
Samozřejmě plánuju upgrade na nejnovější iPad s magnetickou tužkou, epickou rychlostí a já nevím čím dalším ještě - ale jde to i se staršíma modelama.
Celý to začalo ve chvíli, kdy jsem zjistil, že existuje něco jako mobilní Lr a když ho pak vyladili víc a ohlásili příchod iPad OS, věděl jsem, že bude jen líp.
Dneska má Lr dokonce i integraci importu přímo do aplikace. Takže není nutný fotky importovat do iPadu a tam pak do Lr, ale můžeš to sypat rovnou z karty do uložiště Lr. Samozřejmě to pořád nefunguje stejně jako na MacOS a má to svý mouchy. Ale - buďme rádi za to co máme. Třeba za pizzu bez ananasu.
Takže jak to vlastně funguje? Jak to dělám? S sebou na cesty tahám iPad, Apple Magic Keyboard, Apple Pencil a redukci Lightning - SD. Kdybych chtěl bejt ultra lehkej, vezmu jenom iPad a redukci.
No a v praxi? Vezmi si že cestuješ, nafotíš krásný krajinky, město, event, whatever. A čeká tě hodina až šest na cestách ve vlaku, v letadle, autě.. teleportu. Píchneš kartu do redukce, redukci do iPada a už importuješ fotky. Mobilní Lr se od Classicu moc neliší. Co se nástrojů týče, najdeš úplně všechno až na Calibration (snad to přinese update). Jinak vypadá, je vlastně asi i hezčí, ale co je důležitější - rychlejší.
Takže fotky upravíš stejně jako u sebe doma na stolním počítači, nebo notebooku, ba dokonce možná líp, protože ti to bude běhat rychleji a nebudeš u toho tak nervit.Fotky pak krásně vyexportuješ a už to sypeš na social, mámě na Viber/Whatsapp, nebo na webovky. A nebo klientovi, když potřebuješ fotky poslat fakt ASAP!
Je to fakt easy. No a teď si vem, že to nestihneš dokončit a příjdeš domů. A už se ti to nechce patlat na tý malý placičce, když máš v pracovně 80 palcovej grafickej monitor.
Easy - zapneš LR na komplu, v kolekcích se ti už fotky zobrazí, a tam je můžeš dodělat. A pak přetáhnout na disk kam potřebuješ, aby sis zachoval pořádek ve vlasním adresáři. Prostě to doděláš! Nezačínáš znova. Všechno máš uložený a seš safe.
IN FACT - iPadu už chybí jenom doladit souborovej systém a pořádná integrace kurzoru myši
Jo a kolik ušetříš místa v báglu? A váhy?! Netaháš ani zdroj navíc, protože to nabíjíš tím, čím nabíjíš telefon. Klávesnice neváží nic a navíc - tu vlasně ani tahat nepotřebuješ, pokud nechceš psát po cestě článek jako právě teď já. 
V mým báglu tady teď najdeš akorát volnej prostor pro foťák, kterým jsem to vyfotil, klávesnici, iPad (v prostoru pro Maca, ND filtr, GoPro, miniBlesk, powerbanku, dva kabely, Adidasovou smradlavku, mýdlo, Ibalgin, uhlí, Apple pencil, fixu, karty, redukci á ... hromadu, ale hromadu prostoru na trencle co budu potřebovat na cestách!

You may also like

Back to Top