Na konci března se mi díky @fotoskoda a oficiálního zastoupení @leica_camera dostalo do rukou nový Qéčko. Vzhledem k tomu, že na Q Mk. I fotím už něco kolem dvou let, tak mě nástupce toho mýho puclika pochopitelně zajímal.

Pojďme si to hned z fleku shrnout v deseti pro mě nejzajímavějších rozdílech mezi Q a Q2:

1. Sensor a processor
Q2 má nově 47.3 MP oproti 24.2MP, který má předchůdce. To je skoro dvojnásobek původních čísel. Společně s vylepšeným Maestro II processorem se rozšířil rozsah ISA na 50 - 50 000.

2. hledáček
Obě těla mají elektronickej hledáček v rozlišení 3.68 milionu bodů, ale Q2 má novej organickej OLED, kterej je mnohem kontrastnější a detailnější. K tomu navíc má víc FPS, takže téměř nerozeznáte zpoždění hledáčku vůči realitě. Velkej skok kupředu.

3. baterie
BP-DC 12 z původního Qéčka jsou minulostí. Nově je nahrazují BP-SCL4. Tyhle údaje vám na první dobrou nic nepoví, takže jinak - baterky mají větší kapacitu, udává se, že foťák vydrží o 120 snímků víc, než předtím. Navíc tahle baterka je shodná s tím, čím se živí systém Leica SL. A to jsou baterky, který jsou samy sobě dvířkama do těla. Super stylový a hlavně praktický řešení. Vlastně to teď funguje jako zásobník u zbraně.

4. autofocus a kontinální snímání
Na autofocus u starýho Qéčka si nemůžu stěžovat, obzvlášť když má jen kontrastní ostřící body. Funguje to jednoduše překvapivě skvěle. Q2 má samozřejmě zase něco navíc. Je jednoduše mnohem rychlejší a jistější. A test v praxi mi to potvrdil do sytosti. Papírově se píše, že zaostří za 0.15s. V praxi zas dost záleží na podmínkách. (btw: nově se dá nastavit prťavoučkej ostřící bodík)
Tak či onak, i Q2 má stále kontrastní ostřící body. Jen jich už nemá 49, ale rovnou 225.
Kontinuální snímání? Z deseti původních framů, se dostáváme na dvojnásobek. 20fps.

5. video
Z původních specifikací 1080/60, se dostáváme na Cinema 4K/30 + 1080/120. Bohužel stále v plně automatickým režimu.

6. WR konstrukce
Ano ano ano! Jediný, co mi schází na Q Mk. I, je WR konstrukce. Tzn. utěsnění vůči vodě a prachu. Jsme doma!
7. bLUETOOTH
Máme Bluetooth. Nemáme NFC. NFC jsem nikdy nepoužil a WiFi mi fungovala vždycky skvěle. Je ale fakt, že s neustálým připojením přes BT budem zas o chlup pohotovější.

8. button layout
Tak. A tady jsem byl nadšenej a pak smutnej. Máme o jedno programovatelný tlačítko navíc. To se skrývá uprostřed dialu na palci. Vedle displeje máme už jen tři tlačítka, který ale dostačují na výbornou. A oceňuju novej systém menu. Stiskem tlačítka MENU se dostanu do Favourites položek, druhým stiskem MENU se dostanu do plnýho menu. Skvělej systém. Q2 má taky novou spoušť, která je dostupná od příchodu modela Q-P.
Co jsem ale neocenil a co považuju za největší konstrukční chybu foťáku, je změna polohy dialu na palci. Dialu, kterej používám na kompenzaci automatický expozice a natočím s ním za jedno focení asi tak třicet kilometrů.
Ačkoliv se to nezdá jako velkej rozdíl, dial posunuli víc doprava a tím pádem i dopředu. Tím se ale stává téměř nedostupným pro palec v případě, že mám prst na spoušti. A tak se s ním velice obtížně točí - zpomaluje práci. Za mě opravdu velkej a smutnej přešlap, kterej update firmwaru bohužel nevyřeší.

9. UHS-II
Celkem opomíjenej fakt. Q Mk. I má jen a pouze UHS-I slot. Takže když do něj narvu cokoliv rychlejšího než je rychlost toho slotu, nikdy z toho nevymačkám maximální rychlost zápisu a vždycky bude o něco pomalejší, než UHS-I karty. Ale já žádnou UHS-I kartu nemám. Mám jenom dvojky. Prostě video.. 
Takže ano. Applaus pro UHS-II prosím.. 👏​​​​​​​

10. shutterspeed
Tohle pro mě osobně sice taky není nic extra suprdupr, protože 1/16 000 mi vždycky dostačovala, ale když už nemám co bych...
Díky vylepšenýmu snímači se závěrkou u Q2 můžeme jít až na elektronickou 1/40 000 🤷‍♂️


Koncept Qéčka se nezměnil A to je pro mě důležitý. Zůstává 28mm Summilux 1.7 APSH a tělo vypadá plus mínus stejně. Největší změny se udály uvnitř a díky tomu je Q2 snad skoro po všech ohledech lepší, než předchůdce. Ale ten posunutej dial jim asi jen tak neodpustím

V každým případě i přes ten drobnej zádrhel musím říct, že mi sedla do ruky jak ulitá a byl jsem doma hned. Pohotovější, přesnější... výstup zase o chlup lepší. Je to pěkný. Přesto jsem se ale rozhodl setrvat u staršího modelu. Je to jednoduchý. Pro majitele Q Mk. I, její nástupce nepředstavuje zas tak velkej skok kupředu. Pokud bych pominul cenu, nejspíš bych přeskočil, ale zůstávám. A myslím, že se tak rozhodne každej, kdo už jedničku má a nemá na účtě přebytečný peníze.

Na druhou stranu nemít jedničku, rozhodně jdu do dvojky
1/500 F1.7 ISO100 | @katerina.jirkovska

You may also like

Back to Top