Celej tenhle příběh začal ve chvíli, kdy jsem se rozhodl k přechodu na Apple. Jako kompletně.
Tehdá jsem měl Lenovo notebook. Herní, nadupanej. Aby na něm všechno šlapalo jak má. A pak jednou jsem se rozhodl ho prodat a koupit Macbook Pro 15".

To byl rok 2016 a věděl jsem, že jednou budu přikupovat eGPU, abych byl schopnej nějakýho výkonostního upgradu (primárně kvůli střihu videa).
(eGPU: samostatná jednotka s vlastním zdrojem a externí grafickou kartou, kterou lze připojit do notebooku skrze Thunderbolt pro získání dispozic dokovací stanice a nárustu grafickýho výkonu).


Postupem času na to opravdu došlo a já domů nesl Sapphire GearBox s RX 580 uvnitř.
Tohle kombo: 2016 MacBook Pro 15" + RX 580 je jedna ze skvělejch sestav. Procesor ladil ke grafice, skvěle se to doplňovalo. Bottleneck na minimu, všechno ok.
 (Bottleneck: stav, kdy počítač trpí na bottleneck nastává ve chvíli, kdy se v konfiguraci nachází nevyváženost mezi komponety, typicky GPU vs. CPU. Jednoduchej příklad - představ si, že procesor společně s grafickou kartou pracují na výpočtu úlohy, ale grafika je mnohonásobně výkonější než procesor. Úlohy ale mají rozdělený "napůl" a tak zatím co grafika má hotovo, procesor ještě ne. Tzn. grafika čeká na výpočet procesoru, aby mohli odevzdat výsledek. Ještě jednodušší příklad může být: představ si, že jedeš se svou holkou z bodu A do bodu B, ale zatím co ona jede na motorce, ty jedeš na kole..)
V každým případě, Bottleneck je svině a dřív nebo později bych stejně musel kupovat novej Mackbook za další šílený prachy a pak další a další, protože procesor v něm prostě nevyměním. Udržitelnost nic moc. A tak jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že si postavím Hackintosh.
(Hackintosh: stolní sestava nakonfigurovaná a sestavená na míru pro běh MacOS. Zpravidla to provází složitou instalaci, a specifickej výběr komponent kompatibilní se systémem)
Představa stavby vlastního Mac Pro mi přišla vyloženě dokonalá. Z komponent za 50tisíc bych dokázal postavit ekvivalent Mac Pro za víc jak ... nevím? 120 tisíc? Samo o sobě to znělo naprosto skvěle. Navíc s možností cenově dostupnejch upgradů v průběhu let typu - udělej si sám. Aspoň tak nějak jsem si to maloval...
Vpravdě se mi do toho ale vůbec nechtělo, protože všude jsem četl jen to, jak je to složitý, náročný a výsledek není tak úplně zaručenej. A tak jsem to odkládal co to šlo a postupem času upgradoval jen eGPU. 
Přešel jsem na Razer X Chroma, do kterýho jsem vložil RX 5700 XT, což by měla být aktuálně jedna z nejlepších grafickejch karet od Radeonu. A volil jsem právě tuhle kartu, protože kdybych se jednou náhodou fakt naštval, vložím ji pak do Hackintoshe (protože vím, že je kompatibilní s MacOS).
S touhle grafickou kartou už můj Macbook sice Bottleneckoval (asi na nějakých 40%), ale přesto sestava byla stále mnohem výkonější než u předchozí grafiky a navíc jsem měl k dispozici silnější dock s větší rozšiřitelností. A taky větší finanční udržitelností. 
RX 580 s GearBoxem si našla svýho majitele na Bazoši a nebylo co řešil. A já si dával pauzu od myšlenek na složitou stavbu stolního rigu.​​​​​​​
DOKUD se neozval zájemce o RX 580 - zapomněl jsem smazat inzerát. S lítostí jsem mu musel oznámit, že je grafika už pryč, ale mimochodem jsem se zmínil, že budu prodávat Razer X Chroma, až se odhodlám stavět novej rig. A ten se toho (bohužel, nebo bohudík? Hrozně jsem si v tu chvíli nadával) chytil. Dokonce byl ochotnej počkat až prodám Macbook. No jednoduše řečeno mě do toho úplně dotlačil. Macbook šel na bazar a ani ne do tří dnů bylo hotovo.

Prodej Razoru a Macbooku mi udělal sám o sobě budget na stavbu novýho rigu, takže jsem nešel nijak dolů, ikdyž by se to dalo snést. Koneckonců jistoty jsou dobrý. A tak to začalo. Sestavu co jsem měl na CZC rozpracovanou jsem začal ladit. Vybral jsem komponenty a ještě ten den je objednal. A tak jsem druhej den vyzvedával komponenty pro svůj vlastní Mac Pro "custom" Mk. II (Petr Klempa limited edition...).
Výběr komponent jsem teda z velký míry přizpůsoboval kompatibilitě s MacOS. Vykašlal jsem se jen na doporučený zdroje, skříně, etc., protože koneckonců, to je přece úplně jedno.
Pokud se do něčeho takovýho budete chtít sami pouštět, doporučuju dbát při výběru na základní desku, procesor a grafickou kartu. Možná pro jistotu u výběr RAM paměti.

Já zvolil tento setup:

Základní deska: Gigabyte Z390 Aorus Ultra
Procesor: Intel i5-9600K
Grafická karta: Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 8GB GDDR6
RAM: Crucial Ballistix Black 16GB (2x8) DDR4 3600 RGB
Disky: 2x Samsung 970 EVO M.2 500GB
Zdroj: Seasonic Focus Plus Gold 750W
Vodní chlazení: SilentumPC Navis EVO ARGB 240 AIO
Skříň: Evolveo Ptero Q20, 2x200mm​​​​​​​
Desku jsem chtěl pořádnou, kvalitní a nadupanou, protože plánuju, že mi vydrží dlouhý roky. Aorus Ultra jsem našel jako jeden z nejpoužívanějších pro Hackintoshe, takže to byla jasná volba. Podporuje nejnovější procesory, má čtyři sloty na RAM, tři na M.2 a co se PCIe týče.. víc než bych potřeboval. 

Původně jsem cílil na procesor i7, ale při porovnání s touhle i5 jsem naznal, že to za to nestojí. Tuhle mrchu budu moct nakonec dokonce i přetaktovat. Z toho důvodu jsem volil dvouvětrákový vodní chlazení.

Grafickou kartu jsem už měl, takže tam nebylo co řešit. Aktuálně není od Radeonu nic silnějšího krom Radeonu VII, kterej ale není snad skoro nikde k dostání. Nevím jestli to třeba ještě nevyšlo, ale kdoví. Co jsem ale četl, je to pořádný monstrum s 16GB grafický pamětu. Za pár let ho třeba přikoupím, ale teď? Teď jsem spoko.

RAM paměti jsem měl původně vybraný bez RGB, ale ty neměli na skladě a mě se nechtělo dva dny čekat. Nojo.. no. Nešlo to. Co se kapacity týče, volil jsem 2x8GB s tím, že zatím ponechávám dva sloty volný. Ve výsledku plánuju 32GB RAM. Víc v dnešní době v kombinaci s rychlýma SSD podle mýho názoru není potřeba.
Disky jsem bral od Samsungu, používal jsem je i dřív a tyhle EVA do M.2 slotů jsou pekelně rychlý. A dva - jeden pro MacOS, druhej pro Windows.
Kapacitně půl tera každej. Na Windows nepotřebuju víc místa a na MacOS taky ne, protože pracovní data uchovávám na externích SSD, který můžu přehazovat libovolně mezi počítačem a iPadem, takže když jsem na cestách, mám veškerý potřebný data u sebe.

Zdroj jsem chtěl kvalitní a silnej, aby to vydrželo dlouho a hlavně vydrželo případný upgrady a přetaktovávání grafiky (větší kapacita neznamená automaticky větší spotřebu).

Skříň jsem řešil jako tu úplně poslední věc a popravdě jsem na ní dost šetřil. Teď bych si asi pořídil jinou a trochu víc zainvestoval, protože: chtěl jsem skříň, která nevypadá jako stará kysna a jednoduše jako trapnej počítač, což se vlastně povedlo. Když už, chtěl jsem skleněnou menší mrchu, která nezabere spoustu místa a nevypadá odpudivě. A když už mají ty komponenty ledky a všemožný kraviny, tak ať to hezky vypadá. Evolveo má dvě verze týhle skříně. Se třema 140mm větrákama a pak tuto, se dvěma 200mm. Líbilo se mi, že tam jsou jen dva větší větráky, ve výsledku to na mě na první pohled působí jako velkej designovej reprák. Na druhej pohled jako nějaký hi-tech akvárko. Na třetí pochopím, že je to vlastně počítač. A to se mi líbí. Na druhou stranu, tenhle malej case není moc dobrej pro kombinaci týhle masivní základní desky a vodního chlazení. Všechno tam sedí tipťop. Takže opravdu doporučuju dvakrát měřit veškerý komponenty a trochu si připlatit. Ikdyž je to jenom skříň.

A co se LEDek týče... pokud si vyloženě neujíždíte na barvičkách a světýlkách, vykašlete se na to. Raději ať to nijak nesvítí. RGB synchronizace a vůbec ledky, znamená minimálně dvojnásobek kabeláže a to nechceš. Jak zapojovat, tak řešit cable management..
Já po tom primárně nešel, komponenty který jsem vybíral pro kompatibilitu je prostě měly a tak jsem to neřešil. Dneska kdybych vybíral, tak vybírám komponenty bez LEDek. A trochu větší skříň.
Nákup komponent byla hračka, stavba a počítače mě stála spoustu nervů. Ten den se zapsal do historie jako můj nejsprostější den ever. A to teda nekecám, sousedi se museli hrozit..
Doba dost pokročila od doby co jsem se naposled rejpal v počítačích, ale nakonec se všechno podařilo poskládat na první pokus. Instalace Windows byla hračka, za půl hoďky není co dělat.

Pak měla následovat instalace MacOS, na kterou jsem si dával tak 14 dní, měsíc v nejhorším případě. Prostě mě to vážně strašně děsilo a koneckonců, nebejt karantény v době koronaviru, asi bych se do toho jen tak nepustil, protože tahle doba nahrávala tomu, abych se měsíc jebal s instalací systému, na kterým bych jinak potřeboval pracovat.

Dočetl jsem se že instalace Cataliny, o kterou mi primárně šlo, je o krapítek složitější, než Mojave. A tak jsem se chtěl prve rozehřát na tom. Pokud by se mi to povedlo, měl bych alespoň to. Po asi třech hodinách se mi opravdu podařilo nakonfigurovat EFI a celou instalaci tak, aby došla svýho závěru a já opravdu civěl na monitor, kde se jabko nejel objevilo, ale i načetlo. Ten moment jsem skoro skákal radostí, protože ty tři hodiny mi daly zabrat dost. I přesto, že jsem byl psychicky připravenej na to, že mi to může zabrat několik týdnů. 
V každým případě jsem se hned pustil do přípravy instalace Cataliny od začátku. Moc jsem se v Mojave nerejpal zjistil jsem jen, že síťovka a zvukovka fungují sami o sobě, sériový číslo mi to taky vygenerovalo a propojení s účtem taky ok.
Grafický kartě to sice přiznávalo jen 14MB paměti na místo 8GB, ale to je koneckonců jen otázka konfigurace. Dokonce mi to nabídlo update, kterej jsem ze zvědavosti spustil. Všechno proběhlo ok a pak to dokonce nabídlo další update. Rovnou na Catalinu. Do toho jsem se ale už nepouštěl, protože jsem věděl, že bych musel tak jako tak překonfigurovat celý EFI, ovladače apod., takže jsem stejně chtěl provést kompletně čistou instalaci.
A světe div se. Asi za hodinu od tý chvíle jsem koukal na to, jak se mi bootuje Catalina. A co víc, veškerej config proběhl tak skvěle, že hned z fleku fungovala grafika. Rozpoznalo to HDR režim (kterej jsem hned vypl) a všechno jelo jako po másle. Dokončil jsem nějaký další konfigurace a bum. Custom Mac byl na světě. A funguje všechno. Propojení s AppleID, iMessage, iCloud, automatický updaty, všechny USB porty, režim spánku.. všechno. A benchmarky jen potvrzují, že se to vyplatilo.
Co se instalace OS týče, strašně mi pomohl Google. Ne vážně. Google je odpověď na všechny otázky lidstva a pokud neumíš Googlit, tak seš namydlenej. Jako základ by sis měl prostudovat web tonymacx86.com a taky doporučuju hackintosher.com, kde můžeš se špetkou štěstí najít lidi, kteří postavili počítač s tvojí deskou a poskytnou ti už předkonfigurovaný EFI přímo pro tvoje účely, což ti ušetří hromady, ale hromady starostí.

Nemá moc smysl, abych tu do detailu vypisoval veškerý detaily instalace, protože pokud si nekoupíš kompletně stejnej rig jako mám já, bude ti to asi k ničemu. Ale obecně to můžu shrnout takhle..

1. kup si 2.0 USB flash disk 16GB 
2. na Macu stáhni instalaci Cataliny
3. přes terminál vytvoř instalační disk Cataliny
4. přes Clover configurator namountuj EFI partition flash disku
5. nakonfiguruj (taky přes Clover) celou EFI v závislosti na tvým rigu (dodej ovladače, kext, etc.)
6. nabootuj flash a instaluj
7. fáze post-instalace ovladačů a dalších podpůrnejch záležitostí

Pokud se ti podaří krok č. 6 na první pokus, jsi bůh a oslavujme tě. V každým případě je to tak nějak všechno. Kdybys ale opravdu stavěl totéž co já, EFI ti rád poskytnu.
Když si to zpětně trochu shrnu, ušetřil jsem minimálně 50 tisíc. Podobnou konfiguraci u Apple najdeš u iMacu, kterej tě vyjde v co nejbližší konfiguraci na 98 tisíc. Jenže já tu mám pořád silnější grafiku, rychlejší RAM paměti a mám pořád ještě spoustu prostoru k upgradu.
Pokud bych měl hledat dál a zabrousil k iMacu Pro, najdu sestavu za 140 tisíc, která je taky celkem podobná tomu co jsem poskládal. Akorát tam už najdeš Xeon (nevím jestli je tam ta verze lepší, nebo horší než ta nejvýkonnější i5, nečekoval jsem to) a 16GB grafiku (což je ale pořád jen Vega).

Takže asi takhle co se finančního srovnání týče. Ušetřil jsem hodně a ušetřím ještě hodně do budoucna. A to byl cíl.

V průběhu času si pravděpodobně ještě přikoupím WiFi BT kartu do PCIe sběrnice, abych tak získal AirDrop a Handoff, ale to jsou už jen detaily a finační investice okolo tisícovky.

A to bude pravděpodobně asi tak všechno na dlouhý roky dopředu. Víc do tohu už vrážet nemusím, teď je na řadě ta motorka.

Jo a jestli hraješ Warzone, dej vědět. Lidi do squadu se vždycky hoděj..

You may also like

Back to Top